3600 MHz kontra. 3200 MHz RAM | Różnica

Pamięć RAM, czyli pamięć o dostępie swobodnym, jest obecnie podstawowym elementem naszego codziennego życia. Mamy ją na naszych telefonach, komputerach, tabletach i telewizorach, a także na wielu innych urządzeniach inteligentnych. Czy wiesz, że pierwszy prom kosmiczny używał tylko 1 MB pamięci RAM?? W dzisiejszych czasach większość telefonów komórkowych ma co najmniej 4 GB pamięci RAM, a komputery stacjonarne około 8 GB.

Zdecydowanie przeszliśmy długą drogę. Rozmiar pamięci RAM określa liczbę procesów, które może ona przechowywać i na których może pracować, natomiast szybkość określa tempo odczytu danych. Choć oba te aspekty są ważne przy wyborze pamięci RAM, dziś zajmiemy się tylko szybkością.

Moduły pamięci RAM do komputerów stacjonarnych i PC

Nowoczesne komputery stacjonarne i laptopy używają obecnie modułów pamięci RAM DDR4. Minimalna prędkość tych modułów powinna wynosić 2133 MHz, a najszybsze mają szalone prędkości, takie jak 5333 MHz pamięci RAM firmy HyperX.

Jednak te szalone prędkości 5333 MHz nie są jeszcze zbyt powszechne. Większość ludzi zazwyczaj osiąga maksimum przy 3200 MHz lub 3600 MHz. Teraz porozmawiamy o różnicach i zaletach posiadania procesora 3200 MHz w stosunku do procesora 3200 MHz. Zestaw pamięci RAM 3600 MHz.

3200 MHz vs. 3600 MHz RAM

3600 MHz kontra 3200 MHz
3600 MHz G. Zestaw Skill Trident Z Royal i zestaw Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz

Po pierwsze, pozbądźmy się oczywistych różnic. Ogólnie rzecz biorąc, zestaw 3600 MHz będzie szybszy i droższy niż zestaw 3200 MHz. Większość tańszych pamięci RAM ma wolniejsze prędkości niż droższe pamięci RAM. Tak to już jest.

Nie jest zaskoczeniem, że pamięć RAM o większej prędkości jest droższa. Jeśli szukasz po prostu tańszej pamięci, to w żadnym wypadku nie wybieraj pamięci RAM 3200 MHz. Jeśli szukasz czegoś taniego, możesz nawet kupić standardowy zestaw 2400 MHz.

Poza ceną i prędkością, nadal istnieje kilka kluczowych różnic między pamięcią RAM 3200 MHz a pamięcią RAM 3600 MHz. Poniżej omówimy każdy z tych parametrów.

Opóźnienie CAS lub cykle zegara

Opóźnienie CAS (Column Access Strobe latency) informuje nas, ile cykli zegara potrzeba, aby dany moduł pamięci RAM uzyskał dostęp do określonego zestawu danych i przekazał je do procesora. Innymi słowy, chodzi o to, jak długo moduł pamięci RAM może przekazywać procesorowi dane, o które prosi.

Ogólnie rzecz biorąc, im niższe opóźnienie CAS, tym lepiej. Ponieważ im niższe opóźnienie CAS, tym mniej czasu potrzeba, aby pamięć RAM dostarczyła dane do procesora. Jeśli szukasz informacji o opóźnieniu CAS w pamięci RAM, może ono być również oznaczone jako „CL.”

Nawet jeśli moduły RAM mają taką samą prędkość, ich opóźnienie CAS lub CL może być różne. Na przykład zestaw pamięci RAM 3200 MHz o CL 16-18-18-38 będzie relatywnie wolniejszy niż zestaw pamięci RAM 3200 MHz o CL 14-14-14-34. CL kości pamięci RAM może również wpłynąć na opóźnienia i wydajność całej pamięci RAM.

Pamięci RAM DDR4 3200 MHz mają opóźnienie CAS w przedziale od 14 do 16, a DDR4 3600 MHz – od 15 do 19. Oznacza to, że 3200 MHz jest lepsze od 3600 MHz ze względu na niższe opóźnienia CAS, prawda?? No, nie do końca.

Całkowite opóźnienie pamięci RAM zależy nie tylko od opóźnienia CAS, ale także od prędkości zegara. Gdyby miały takie same prędkości zegara przy różnych opóźnieniach CAS, jedna z nich byłaby zdecydowanie lepsza od drugiej. Jednak przy wyższej prędkości zegara, 3600 MHz może być nadal lepsze niż 3200 MHz, nawet jeśli ma większe opóźnienie CAS.

Dlatego właśnie opóźnienie CAS nie jest wystarczające, aby określić, która prędkość jest lepsza.

Maksymalna pojemność pamięci

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest maksymalna pojemność pamięci każdego modułu. Każdego dnia wybrałbym 16 GB pamięci RAM 3200 MHz zamiast zestawu 8 GB pamięci RAM 3600 MHz. Obecnie zalecane minimum to około 16 GB dla komputerów stacjonarnych, ale w przypadku budżetowych konstrukcji można prawdopodobnie poprzestać na 8 GB.

Konstrukcje high-endowe zwykle mają 32 GB pamięci RAM, a wszystko, co powyżej tej wartości, jest zarezerwowane dla konkretnych zastosowań, takich jak tworzenie treści, oprogramowanie do projektowania i inne.

Na szczęście zarówno moduły pamięci RAM 3200 MHz, jak i 3600 MHz obsługują do 64 GB danych. Jeśli zależy Ci tylko na wielkości, to są one tak samo dobrane.

Kompatybilność

Thermaltake ToughRAM
Thermaltake TOUGHRAM na płycie głównej ASUS.

W dzisiejszych czasach większość przyzwoitego sprzętu może obsługiwać zestawy pamięci RAM o wysokiej częstotliwości taktowania. Zarówno Intel, jak i AMD produkują kompatybilne procesory, które mogą korzystać z wyższych częstotliwości taktowania. Wszystko sprowadza się do maksymalnych prędkości pamięci RAM, jakie może obsłużyć Twój procesor i płyta główna. Upewnij się więc, że przeprowadzisz badania przed wydaniem dużej ilości pieniędzy na zestaw szybkiej pamięci RAM.

Zazwyczaj szybkie pamięci RAM przynoszą więcej korzyści użytkownikom komputerów AMD niż Intel. Wynika to z architektury Infinity zastosowanej w układach AMD. W codziennym użytkowaniu zwykle widać większe korzyści, takie jak wyższe FPS i ogólnie płynniejsze wrażenia.

Jednak Intel nadal wspiera szybkie pamięci RAM i nadal można z nich czerpać pewne korzyści.

Ceny i dostępność

Jak już wspomnieliśmy powyżej. Generalnie zestawy pamięci RAM 3600 MHz są droższe od zestawów pamięci RAM 3200 MHz. Ale oczywiście są też inne czynniki, takie jak opóźnienie CAS, marka, sklep, w którym kupujesz, i wyprzedaże, które również mogą wpływać na ceny.

Wybór zestawów pamięci RAM 3200 MHz jest większy niż zestawów pamięci RAM 3600 MHz. Dzieje się tak dlatego, że większość sprzętu klasy średniej obsługuje maksymalnie 3200 MHz. Częstotliwość 3200 MHz jest również więcej niż wystarczająca dla codziennych potrzeb większości ludzi. Zestawy pamięci RAM 3600 MHz są odpowiednie dla konstruktorów komputerów klasy hardcore/entuzjastów.

Jeśli więc szukasz większej liczby wariantów, szerszej dostępności i zazwyczaj niższej ceny, to zestawy pamięci RAM 3200 MHz są dla Ciebie idealne. Jeśli jednak wolisz czystą szybkość i wydajność, spróbuj szczęścia w znalezieniu świetnego zestawu pamięci RAM 3600 MHz.

Zakończenie

Teraz nadszedł czas, abyśmy doszli do wniosku. Która metoda jest naprawdę lepsza? Zestaw 3200 MHz vs. zestaw 3600 MHz. Jeśli chcesz mnie zapytać, to zależy to od wielu czynników. Jeśli będziesz musiał wybrać między zestawem o wyższej wydajności 3200 MHz a zestawem o niższej wydajności 3600 MHz, bez wątpienia wybiorę moduły 3200 MHz.

Jeśli mają taką samą wydajność przy pomijalnej różnicy w cenie, to zestaw 3600 MHz będzie po prostu lepszy. Szczerze mówiąc, powinieneś wybrać ten, który jest tańszy i ma wygląd, który Ci się podoba.

W ostatecznym rozrachunku, jeśli nie jesteś hardcorowym użytkownikiem lub entuzjastą, zestaw 3200 MHz pamięci RAM będzie więcej niż wystarczający dla Twoich codziennych potrzeb. Jest tańsza i szerzej dostępna. Prawdopodobnie lepiej będzie wziąć te dodatkowe pieniądze i wydać je na inne cele związane z budową komputera.

Jak oceniasz artykuł?
Genshin1