Kto jest najsilniejszy w historii Genshin??

Ta odpowiedź i wszystkie powiązane z nią materiały zawierają ogromne spoilery do Archon Questów Genshin Impact, plus różne inne elementy lore, worldbuilding i tła postaci. Czytaj na własne ryzyko.

. . . . .

Najpierw zdefiniujmy kilka rzeczy. Po pierwsze, siła postaci z lore nie musi koniecznie odpowiadać jej grywalnym obrażeniom. Po drugie, jest wiele niewiadomych, które, miejmy nadzieję, staną się znane później, więc ta odpowiedź jest dokładna na podstawie 1.4 aktualizacja.

Najsilniejsi według wiedzy? Cóż, spośród wszystkich grywalnych postaci dostępnych przez 1.4 aktualizacja, to prawdopodobnie będzie Zhongli.

Kanonicznie jest on zarówno adeptem, jak i byłym Archontem. Jedynym innym grywalnym Archontem jest Venti vel Barbatos, ale przyznaje się, że jest on najsłabszy z całej siódemki.

Nie zapominajmy, że Zhongli/Rex Lapis/Morax walczył w Wojnie Archonów, udało mu się założyć Port Liyue i oczyścić okolicę ze wszystkich potworów, dzięki czemu ludzie mogli przetrwać. Walczył i wygrał z Osisalem oraz wieloma innymi zagrożeniami i bogami, przygważdżając ich swoimi kamiennymi włóczniami w Kamiennym Lesie Guyun.

. . . .

Inne honorowe wyróżnienia, które zaliczają się do kategorii „grywalne od 1.Kategoria „4”:

 • Venti (Barbatos) – były Archon i duch wiatru, wciąż nieśmiertelny
 • Xiao – adept, Yaksha, nieśmiertelny obrońca Liyue, od ponad 2 000 lat walczy z demonami, innymi potworami i złymi bogami
 • Childe (Tartaglis, Ajax) – Zwiastun Fatui i cotygodniowy boss, przywołał Osisala, aby spróbować zniszczyć Liyue, szef działu windykacji Fatui, ma Urojenia, dosłownie wpadł do Otchłani i wydostał się z niej żywy
 • Ningguang – jest tak epicka w scence, gdy walczysz z Osisalem, ma wiedzę i moc, by utrzymać Jade Chamber i zbudować replikę Guizhong Ballistas. Jest też bardzo bogaty i dobrze poinformowany, wiedza to potęga
 • Beidou – walczył z potworem morskim Haishan przez cztery dni z rzędu, potem nie spał całą noc, czekając, aż się wynurzy, a następnie rozłupał mu czaszkę jednym ciosem. . . I to był moment, w którym ona otrzymała Wizję
 • Ganyu – nieśmiertelny, pół Qilin, dosłownie przywołuje zamiecie. Walczył z Zhongli podczas Wojny Archonów
 • Diluc – oprócz Childe’a i innych Harbingerów jest jedyną osobą, u której widzimy, że użyła Urojenia *i* przeżyła, by o tym opowiedzieć. Nie wspominając o tym, że uzyskał Wizję w wieku 10 lat, czyli wyjątkowo młodo, a w wieku 14 lat został kapitanem kawalerii Nożowników Fawoniusza. Następnie, po śmierci ojca, wyruszył na 3-4-letnią zemstę, napadając na kryjówki Fatui, i wrócił stosunkowo bez szwanku fizycznego. W swojej misji fabularnej pokonał maga z Otchłani

. . . . .

Teraz, gdy dodamy do tego postacie „nie do zagrania, ale pojawiły się w grze lub innych mediach”, zaczyna się robić ciekawie.

Oto kilka postaci, które moim zdaniem zasługują na uwagę:

 • La Signora – Ósma Zwiastunka, znokautowała Travellera i ukradła Gnozę Ventiego na schodach Katedry w Mondstadt, po czym uciekła bezkarnie
 • Dottore – zabił Ursa the Drake, smoka, który zabił ojca Diluca. Jest także Harbingerem Fatui, choć nie znamy jeszcze jego numeru
 • Scaramouche – szósty Zwiastun Fatui, wprowadzony w wydarzeniu Niezgodna Gwiazda, przypuszczalnie potężniejszy od Mony
 • Dainself – ma powiązania z Otchłanią i Khaenraeya, i w przeciwieństwie do Albedo czy Kaeya, jest narratorem oficjalnych filmików na Youtube i ma jakieś zdolności przewidywania/przepowiadania, ponieważ przepowiedział coś w oficjalnym poście na forum Mihoyo – Link do przepowiedni:

miHoYo – Oficjalna społeczność
https://www.hoyolab.com/genshin/article/18296
 • Wszyscy inni Yakshas i Adepti – nawet jeśli większość z nich nie żyje, myślę, że nadal zasługują na wzmiankę, ponieważ są nieśmiertelni i w ogóle.
 • Dvalin, Vanessa i Andreus – wszyscy oni należą do czterech wiatrów, ale ponieważ Lew Południa to tytuł przekazywany przez rycerzy Favoniusa, nie jestem pewien, czy Lew jest najsłabszy, a pozostali są znacznie silniejsi, czy też pozostałe Wiatry mają taką samą moc, czy co, ale eh

Cztery wiatry
Cztery Wiatry to cztery istoty, którym Archont Anemo, Barbatos, powierzył bezpieczeństwo i ochronę Mondstadtu, zanim zniknął tysiąc lat temu. Składają się one z Wilka z Północy, Lwa z Południa, Smoka ze Wschodu i Sokoła z Zachodu. Jak cztery pory roku po kolei mówią swoje, tak cztery wiatry nigdy nie ustają. Cztery Wiatry zostały oficjalnie utworzone po rebelii Vennessy przeciwko arystokracji Mondstadtu tysiąc lat temu, Mondst
https://genshin-impact.fandom.com/wiki/Four_Winds

I wreszcie „wspomniane w grze postacie”, które są znacznie silniejsze od wielu innych:

 • Jester – pierwszy Fatui Harbinger, wspomniany przez Scaramouche’a podczas eventu Unreconciled Stars
 • Wszyscy pozostali Harbiarze Fatui, biorąc pod uwagę, że otrzymali moc od Carycy, a także złudzenie
 • Wszyscy inni Archonci, ponieważ z tego co wiemy, są nieśmiertelnymi posiadaczami Gnozy (słyszałem teorie, że Baal, Elektro Archon z Inazumy, mogła stracić Gnozę na rzecz Fatui i dlatego zaczęła zbierać wizje i inne podejrzane rzeczy, ale to jeszcze niepotwierdzone)
 • Mistrzyni Albedo, Rhinedottir – jeśli Albedo jest homunkulusem, alchemicznym tworem, to ona go stworzyła i to zasługuje na uznanie. Zarówno oni, jak i alchemik Gold, o którym poniżej, praktykują Khemię, sztukę alchemii, która doprowadziła do upadku Khaneri’ah
 • Złoty alchemik – doprowadził do końca dynastii Zaćmienia i upadku Khaneri’ah dzięki swojej alchemii
 • Ktokolwiek lub cokolwiek jest odpowiedzialny za Celestię – krainę Archontów. W podlinkowanym przeze mnie na końcu zwiastunie, w którym narratorem jest sam Dain, sugeruje się ponad wszelką wątpliwość, że istnieje poziom boskości wyższy niż Siedmiu Archontów.

. . . . .

Co do innych chrakterów i dlaczego ich nie wymieniłem:

 • Większość z nich to ludzie, którzy nie mogą równać się z Archontami, Adeptami i innymi nieśmiertelnymi istotami.
 • Większość z nich nie ma Wizji (w każdym razie postaci niezależne)
 • Większość z nich po prostu nie ma doświadczenia – na przykład Keqing jest zdecydowanie zdolną wojowniczką, co widać w scence z Osisalem, ale w porównaniu z 2000 lat doświadczenia Xiao, co ona może zrobić??
 • Wielu z nich nie ma formalnego wykształcenia/nie specjalizuje się w walce/nie ma doświadczenia. Na przykład, Lisa jest bibliotekarką, a nie wojowniczką, jak sama mówi w swojej domenie świątynnej na początku gry.

. . . . .

Oczywiście, Nieznany Bóg, którego spotykasz na samym początku gry, jest tu zdecydowanie górą, ale ciii… Ona wciąż jest nieznana.

. . . . .

Teraz specjalna sekcja, aby porozmawiać o Podróżniku i jego bliźniaku:

Podróżnik jest oczywiście potężny, ale jego zdolność podróżowania między światami została odebrana przez Nieznanego Boga. Mają kontrolę nad co najmniej dwoma żywiołami (anemo i geo) i mogą używać ich jednocześnie, jak pokazano w cutscence podczas walki z Childe’em (w grze jest to niemożliwe).

Bliźniak Podróżnika jest przywódcą Zakonu Otchłani lub przynajmniej jest w niego głęboko zaangażowany i jest bardzo ważną postacią w jego szeregach.

Istnieje opcja dialogowa po walce z bossem Childe, gdy ten zapyta cię, skąd jesteś tak silny, możesz odpowiedzieć: „Odzyskuję moją dawną moc” lub „Zbieram wszystkie siedem żywiołów”, co sugeruje, że Podróżnik był w stanie kontrolować wszystkie żywioły wcześniej.

Oczywiście, nie możemy mówić o Podróżniku lub Nieznanym Bogu bez mówienia o Paimonie, prawda?? Nie mamy prawie nic o Paimonie, ale muszę przyznać, że nie jestem zagłębiony w lore, ale ona, Nieznany Bóg i Dainself mają podobne charaktery. Paimon sus!

. . . . .

TL, DR: Z grywalnych postaci dostępnych w wersji 1.4, Zhongli jest najsilniejszy. Spośród wszystkich postaci, jakie kiedykolwiek pojawiły się lub zostały wspomniane w grze, Nieznany Bóg zajmuje pierwsze miejsce, a tuż za nim plasuje się Podróżnik i jego bliźniak.

To wszystko, dzięki za przeczytanie, powodzenia z gacha!

. . . . .

Jak oceniasz artykuł?
Genshin1